Badania kierowców nie służą profilaktyce
Zwolnienie z podatku od towarów i usług dotyczy tylko medycyny pracy. Świadczenia lekarskie dla kandydatów na egzaminatorów, kierowców, sędziów, kuratorów czy detektywów nie korzystają z preferencji.
Spór w sprawie dotyczył zwolnienia w VAT. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że jego działalność obejmuje m.in. usługi z zakresu ochrony zdrowia. Prowadzona przez niego placówka wykonuje różne badania lekarskie. Są to przede wszystkim badania wstępne, okresowe i kontrolne m.in. operatorów suwnic, podnośników i platform hydraulicznych, a także badania kierowców wykonujących transport drogowy, osób z zakresu zabezpieczenia technicznego, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami na kategorię A i B, kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy, na egzaminatorów a także kandydatów na sędziów, kuratorów czy detektywów.
Podatnik zapytał czy wskazane badania korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT. Chciał się też upewnić, czy gdyby jednak zastosowanie miała stawka podstawowa 23 proc., to VAT należy doliczyć do kwoty opłaty i w ten sposób skonstruować cenę.
Fiskus potwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta